TikTok ban scenariusze; Koniec Putina scenariusze; Elon $8 Twitter by Kuba Filipowski

  1. Komisarz amerykańskiego FFC zarekomendował by rząd zablokował TikToka.

    1. Uzasadnienie jest takie, że ByteDance współpracuje z Chińskim rządem i CCP ma dostęp do danych użytkowników TikToka.

    2. Wiadomo, że Facebook i Twitter są od dawna zablokowane w Chinach.

    3. Chiny mają jednak “great firewall” czyli system do kontroli tego na jakie strony w internecie mogą wchodzić obywatele. Amerykanie (z tego co wiem) nie mają takiego systemu.

    4. Ciekawe jak taki ban miałby działać? Pomysłów jest kilka

      1. Można zmusić TikTok do sprzedaży amerykańskiej spółki do kogoś z dobrą reputacją w USA i umożliwić użytkownikom kontynuowanie korzystania z appki.

        1. Czy fork kodu i separacja fizyczna baz danych gwarantuje, że ByteDance nie będzie miał dostępu do danych? Czy da się zagwarantować 100% brak backdoorów?

      2. Można nakazać ban appki na Google Play i Apple App Store. Nie jest to jednak ban 100% skuteczny. Web istnieje, alternatywy do Google Play istnieją. TikTok oparty o web nie będzie tak samo wygodny ale może dalej być popularny i nie rozwiązujemy tym problemu dostępu do danych.

      3. Można na poziomie ISP wyciąć TikToka i nie pozwalać się z nim łączyć - czyli zbudować wersję Great Firewall dla jednej appki. Jest to jednak dość skomplikowane, a jak już się zbuduje taką technologię to może być kuszące blokowanie kolejnych appek. Czemu nie zablokować innych konkurentów dla popularnych amerykańskich spółek technologicznych? Czemu nie zablokować wikileaks?

    5. Na banie TikToka w wersji “wycięcie na poziomie ISP” najbardziej zyska Facebook. Może projekcje budżetu Facebooka na 2025 zakładają dynamiczny wzrost przychodów z Reelsów wsparty faktem, że TikToka nie ma. Wtedy plany na jeszcze większe inwestycje w AI i Metaverse wydają się mieć sens.

    6. Nie jestem fanem banów appek. Wydaje się, że tworzy to precedens, który sprawia, że politycy będą decydowali jakiego softwareu możemy używać. Jednocześnie rozumiem problem dostępu do danych przez autorytarny rząd i jego też nie jestem fanem. Trudne.

  2. W Foreign Affairs ciekawy tekst o tym w jaki sposób może posypać się reżim Putina.

    1. “How did you go bankrupt?” Bill asked.
      “Two ways,” Mike said. “Gradually and then suddenly.”

  3. “Elon Twitter” to całkiem dobra rozrywka. Aktualnie jesteśmy w momencie, że Elon zapowiada, że będzie pobierał $8 miesięcznie za potwierdzenie tożsamości i elitarny niebieski check mark.

    1. Elon kupował Twittera po to by wspierać wolność słowa.

    2. Jego pierwsze decyzje dotyczą jednak zwiększenia rentowności Twittera po to by spłacić dług zaciągnięty na jego zakup. To biznesowo rozsądne, nie do końca jednak czuje w jaki sposób to wspiera wolność słowa.

    3. Można argumentować, że potwierdzenie tożsamości to coś co ogranicza swobodę wypowiedzi, a właśnie anonimowość tę wolność wspiera.

    4. Jakie przywileje będą przysługiwać osobom z potwierdzoną tożsamością poza niebieskim ptaszkiem? Czy cena będzie taka sama w każdym kraju świata? Czy płacący użytkownicy będą mogli się odseparować od niepłacących? Kto na tym skorzysta? Czy usługa będzie popularna na poziomie, który uzasadniałby jej istnienie i wszystkie potencjalne konsekwencje i komplikacje z nią związane? Czy utrzymanie takiej usługi globalnie, będzie dalej możliwe gdy zredukuje się zatrudnienie o 50%?

      1. Dużo pytań, jako wierny użytkownik Twittera z przyjemnością śledzę dalszy rozwój wydarzeń.

      2. Cieszy mnie też trochę to, że nawet będąc najbogatszym człowiekiem na ziemi i robiąc takie ekscytujące rzeczy jak rakiety, auta, tunele, operacje na mózgu itd, oraz mając kilkanaście dzieci, i tak spędza się tyle czasu na Twitterze, bo Twitter jest najciekawszym miejscem w internecie.

Nowy odcinek podcastu; Nowa wyszukiwarka Rewind; Herzog-Zizek AI by Kuba Filipowski

  1. Nagraliśmy nowy odcinek podcastu. Tym razem zaczęliśmy od Twittera, potem trochę o sławie w świecie TikToka, potem płynnie do krytyki literatury, a konkretnie nowej książki Michela Houellebecqa - Unicestwianie. Na koniec MMA bo kochamy MMA. Polecam.

  2. Dawno nie zrobiłem “wow” oglądając demo softu do produktywności, a tak miałem w trakcie demo Rewind. Rewind zapisuje i indeksuje wszystko co robisz na komputerze, łącznie z audio i zawartością spotkań na zoomie i pozwala to później wygodnie, wizualnie przeszukać.

    1. Pięknie to wygląda i działa. Koncepcja osi czasu, którą mogę przewijać jest naprawdę genialna bo odpowiada na problem, który często miewam używając komputera pod tytułem “dopiero co to tu gdzieś miałem, gdzie to jest?!”. Totalnie to kupuje.

    2. Transkrypcja rozmów na zoomie jest super cool!

    3. Wszystkie nagrania są zapisywane na desktopie, więc problem prywatności jest zaadresowany.

    4. Nagrania są podobno bardzo skompresowane (3750x) więc nie powinny zaśmiecać nam dysku.

    5. Nie jest w chmurze, działa lokalnie na komputerze używając natywnych APIs MacOSa

    6. Bardzo kreatywna appka, świetny pomysł, bardzo ekscytuje mnie to fakt, że ludzie robią natywne appki na MacOSa, które są tak twórcze i wymagają sporych inwestycji.

    7. Myślę, że to będzie hit. Ludzie potrzebują wyszukiwarek, to jest bardzo dobra wyszukiwarka, która wychodzi poza paradygmat “pliko-centryczności”. Jeśli nie popsuje mi komputera (np sprawi, że będzie wolno działał) i nie będzie kosmicznie drogie to wydaje się, że to jest niekwestionowanie potrzebne.

    8. Inna myśl: MacOS, dzięki temu, że Apple naprawdę wróciło do dużych inwestycji w tę platformę, zwłaszcza w procesory serii M, to platforma przyszłości w kategorii PC.

  3. Niekończąca się rozmowa Wernera Herzoga ze Slavojem Zizkiem wygenerowana przez AI. Piękne!

Nowe Social Appki; Wyniki Meta; Branża muzyczna w czasach Spotify i TikToka by Kuba Filipowski

  1. Pojawiają się nowe konsumenckie social appki, które ładnie rosną i angażują

    1. Gas - anonimowe komplementy, podobno 1M DAU

    2. Ngl - anonimowe Q&A, podobno 50M pobrań

    3. bereal - “prawdziwe” zdjęcia, 50M pobrań i 90M USD zebrane z rynku

    4. Locket - widżet ze zdjęciami przyjaciół, 20M pobrań, 12,5M USD fundingu

    5. Prawdziwość i anonimowość czyli coś czego instagram nie zapewnia.

  2. Wyniki Mety to świetna ilustracja tego co może się stać ze spółką, jeśli jest kierowana przez foundera, który za bardzo wierzy w swoją wizję i ma pełną kontrolę. Koszty 19% w górę, przychody 4% w dół, capex 2x większy niż rok temu, marża 16 punktów procentowych w dół (!) rok do roku.

    1. W Meta są dwie klasy udziałów - Class A ma 1 głos na walnym, Class B (które ma Zuckerberg) ma 10 głosów na walnym.

  3. Dobry artykuł o tym jak zmieniła się branża muzyczna dzięki Spotify i TikTokowi. W skrócie: każdy może mieć 15 minut sławy ale… 15 minut to dolny i górny przedział. Bardzo trudno dziś zbudować brand na skalę Sama Smitha czy Beyonce. Ludzie chcą nowych rzeczy, słuchają tego co podpowie im algorytm, algorytm jest kapryśny i nieprzewidywalny i wytwórnie nie potrafią go kontrolować.

    1. It used to be that you released an album, got Rolling Stone to review it, got on tour, got on late-night TV, and that was how you broke,’ says one senior executive at a major label. Even if luck was a factor, the path was clear. ‘It was four or five things. Now you need four or five things a week, or at least a month, or else your streams don’t go up.'”

    2. ‘The market’s dry as fuck,’ declares a veteran major-label A&R executive who requested anonymity to speak candidly. ‘There’s less and less shit working. The front-line label business, signing new artists, is in trouble.’ ‘I can honestly say right now that nobody — nobody — knows what’s going on,’ another longtime major-label A&R says.”

Układ zbiorowy w Twitterze; Kanye :( ; Apple i sprawa Chińska by Kuba Filipowski

  1. Pracownicy Twittera napisali list do zarządu przedstawiający swoje żądania w kontekście akwizycji przez Elona i jego (nieoficjalnych) zapowiedzi zwolnienia 75% załogi.

    1. List jest dość powszechnie wyśmiewany na Twitterze przez przedsiębiorców i innych ludzi z branży tech.

    2. Dziwi mnie to bo wydaje mi się, że wynika to ze niedoceniania siły pracowników Twittera. Uważam, że poczucie, że pracownicy Twittera, nie mają w rękach potężnego lewaru wpływu na zarząd jest absurdalne.

      1. Czym jest Twitter? Twitter to appka, która działa tylko dlatego, że jacyś ludzie utrzymują ją w działaniu. Bez tego zespołu appka nie działa. Twitter to nie akcje na giełdzie, ani nie kod na serwerze, to głównie zespół.

      2. Układy zbiorowe to jedne ze skuteczniejszych sposobów wpływania na spółki, oraz na kapitalizm jako taki.

      3. Zapowiedź masowych zwolnień jest świetną motywacją do tego by się organizować.

    3. Musk na duża grupę wiernych wyznawców i na pewno będzie miał zdolność rekrutacyjną, ale to wymaga czasu. Tego typu listy pracowników są najbardziej skuteczne właśnie teraz i uważam, że z punktu widzenia ich interesów jest to racjonalne zachowanie.

  2. Kanye, albo stał się antysemitą, albo ma jakiś rodzaj kryzysu mentalnego.

    1. Szkoda mi go bo bardzo lubię jego muzykę.

    2. Mam poczucie, że zapraszanie go teraz do podcastu czy wywiadu w telewizji jest nieetyczne z troski o niego samego. W moim odczuciu jest niestabilny i po prostu nie panuje nad tym co mówi.

  3. Tim Cook to pewnie jednym z najlepszym CEO w historii. Dostał robotę od Jobsa bo perfekcyjnie zarządzał produkcją produktów Apple w Chinach. Postawienie na Chiny na pewno jest ważnym fundamentem sukcesu Apple. Jest również jego największym zagrożeniem.

    1. 95% produkcji Apple jest Chinach. Chińscy klienci generują pod 25% przychodów rocznych.

    2. Economist ma bardzo dobry artykuł o tym jak Apple działa w kierunku dywersyfikacji operacyjnej.

    3. Jeśli wojna handlowa między USA a Chinami będzie eskalowała to Apple może bardzo szybko zostać sparaliżowane. Byłoby słabo nie móc kupić nowego iPhone przez 2-3 lata.

Chiny nigdy nie dogonią USA; Rozważania na temat nieruchomości i inflacji by Kuba Filipowski

  1. Chiny nie dogonią USA do 2060 roku albo nigdy. Pan Ruchir Sharma z Rockefeller International to policzył. Dla przeciętnego chińczyka kolejna kadencja Xi jest tak samo korzystna jak dla przeciętnego rosjanina kolejna kadencja Putina. Wolniejszy wzrost, ręczne sterowanie gospodarką, masa nieefektywności w alokacji kapitału, zadłużenie, szybko malejąca populacja i pogłębiająca się izolacja to sprawia, że nie uda im znacząco urosnąć w GDP per capita. Jeśli dołożą do tego agresję na Tajwan to szykuje się im katastrofa na skale, której jeszcze nie widzieliśmy. Szkoda ludzi.

  2. Cena gazu w Europie spadła poniżej zera. “I've never seen a shortage not followed by a glut” Nicolas Taleb.

  3. Whatsapp nie działa i nie mogę popisać z kolegami.

  4. “Jeśli deweloperzy rzeczywiście kierują się realną troską o dostępność mieszkań dla młodych Polaków, mają w tym zakresie możliwość dostosowania własnej polityki marżowej. Z danych Urzędu KNF wynika, że średnia rentowność brutto sektora deweloperskiego na sprzedaży za 2021 r. wyniosła 31%, zaś za pierwsze półrocze 2022 r. – 29,4% (dane sporządzono dla podmiotów notowanych na rynku regulowanym oraz w Alternatywnym Systemie Obrotu, tj. dla 13 spółek z rynku regulowanego oraz 2 spółek z NewConnect).” - KNF zaorał deweloperów.

    1. Ceny mieszkań zaczynają powoli spadać.

    2. Wzrost wynagrodzeń przestaje pokrywać wzrost cen.

    3. WIBOR i rady kredytów hipotecznych rosną.

    4. Nie spodziewam się inflacji na rynku nieruchomości w najbliższym czasie.

    5. Spodziewam się deflacji na całym rynku (cały koszyk inflacyjny) w drugiej połowie 2023. Dług jest bardzo drogi, płace przestają rosnąć, firmy mają wysoki poziom zapasów. W Europie główną przyczyną inflacji jest energia i jedzenie, obie te rzeczy mają sufit do którego dobijamy.

      1. Wysokie stopy procentowe nie sprawią, że będziemy mniej jedli (pomijając fakt, że powinniśmy mniej jeść patrząc na dane o otyłości!).

      2. Wysokie ceny jedzenia uruchamiają zwykłe siły rynkowe, które szukają możliwości ekspansji udziału w rynku vs marży i zwiększenia produktywności.

      3. Wysokie ceny energii stymulują inwestycje w OZE i alternatywne kierunki importu, które się wcześniej nie opłacały (gazoporty vs gazociągi), oraz optymalizacje i oszczędności zużycia.

Melinda French Gates inwestuje w kobiety; Do 2100 roku ma być nas Polaków tylko 23 miliony; by Kuba Filipowski

  1. Melinda French Gates inwestuje 1B USD w kobiety w USA

    1. French Gates działa w bardzo ciekawym, komplementarnym modelu, zajmuje się promowaniem ważnych zagadnień, lobbingiem, inwestowaniem w startupy i w fundusze VC, na rzecz kobiet.

    2. Jednym z tematów, którym zajmuje się organizacja Pivotal Ventures jest temat opieki. Gates zauważa, że opieką nad dziećmi i seniorami zajmują się głównie kobiety i że rozwiązania, które wspierają te obszary wspierają również aktywizacje zawodową kobiet. Dlatego zainwestowała $10M w startup Papa, który łączy młodych ludzi, którzy chcą pomóc seniorom, oraz we współpracy z Techstars stworzyła ścieżkę dla startupów zajmujących się tematyką opieki nad starszymi.

    3. Poza inwestowaniem w technologie Pivotal zajmuje się tradycyjnym lobbingiem i działa nad miedzy partyjnym wsparciem dla projektów dotyczących płatnego urlopu rodzicielskiego i zdrowotnego.

    4. Pivotal inwestuje też w fundusze VC, które koncentrują się na projektach prowadzonych przez kobiety i mniejszości.

    5. Gates cytuje statystykę: 4% pieniędzy inwestowanych przez VC w USA jest inwestowana w startupy prowadzone przez kobiety. W Senegalu ta liczba to 3,5%.

    6. Bardzo inspirujący sposób działania i klarowny focus. Podoba mi się!

  2. Bazując na aktualnym współczynniku dzietności, populacja Polski zmniejszy się o 42% do 2100 roku. Ma być nas 23 miliony. Potrzebujemy czegoś lepszego niż 500+, żeby odwrócić ten trend.

UFC 280 by Kuba Filipowski

  1. W sobotę najlepsza karta UFC w tym roku.

    1. Dla mnie najważniejszą walką karty jest Gamrot vs Dariush. Oczywiście dlatego, że Gamrot jest Poznaniakiem i to walka, która otwiera mu szansę walki o pas wagi lekkiej.

    2. Pas wagi lekkiej w UFC to bardzo specjalny pas, konkurencja jest kosmiczna, pierwsza 15 jest wypełniona wybitnym talentem. Najbardziej znany zawodnik MMA w historii, Conor McGregor, jest 12 w tej kategorii. Tak dużo jest tam wybitnych zawodników.

    3. Mateusz Gamrot to wyjątkowy zawodnik, bardzo utalentowany zapaśnik i praktyk BJJ. To co w nim jest najciekawsze to, że ma niesamowitą energię i serce zwycięzcy. Są tacy zawodnicy, którzy potrafią wygrywać, wbrew przeciwnościom, niezależnie od umiejętności i silnych stron przeciwnika, kończą zwycięztwem. Taki jest właśnie Gamrot. Gamrot to zwycięzca. Świetnie się go ogląda, udziela fajnych wywiadów, trudno mu nie kibicować.

    4. Gamrot walczy z Beneilem Dariushem, Irańczykiem mieszkającym w USA. Dariush wydaje się duży, jest dobry technicznie we wszystkich płaszczyznach i jego walki często zmieniają się w wojny. Jest wytrzymały i potrafi przyjąć cios ale szybko też oddaje i nie odpuszcza presji. Wstójce będzie zagrożeniem dla Mateusza. Nie dlatego, że jest wybitnie techniczny tylko dlatego, że jest agresywny i skuteczny w tej agresji, udaje mu się w walce budować długie kombinacje, które dochodzą do przeciwnika. Do tego jest mocny w klinczu i zwykle wygląda na większego i silniejszego w oktagonie. Dariush to groźny przeciwnik, ale technika Gamrota w zapasach i BJJ powinna wystarczyć.

    5. Drugim zawodnikiem, którego jestem fanem od jego walki z Kevinem Lee, jest Charles Oliveira. Charles ma niesamowite BJJ, ma najwięcej poddań w historii UFC, jego BJJ pod MMA to wzór do naśladowania. Ofensywny, szuka poddań z każdej pozycji, sprytnie puszcza przeciwnika, żeby przejść do bardziej korzystnej pozycji. Do tego ma świetną stójkę, jest agresywny, jego walki są spektakularne i mają bardzo wysokie tempo, różnorodność, do tego ma nokautujące, czyste uderzenia pięściami, które ostatnio pokazał w walkach Chandlerem i Gaethjem. Kreatywny, wybitny zawodnik.

    6. Oliveira bije się z topowym graplerem z Dagestanu, Islamem Makhachevem. Islam ma świetne zapasy i ofensywny BJJ. Świetne obalenia i kontrola w parterze i bardzo solidna stójka. Kontrola w parterze Islama jest topowa, jak doprowadzi do obalenia to niewielu przeciwników potrafi wstać, a Islam w tym czasie metodycznie szuka poddania albo stosuje tzw. “ground and pound”.

    7. Dobrych walk jest więcej. Nie mogę się doczekać.

Brutalizm w motoryzacji i elektronice by Kuba Filipowski

  1. Fajny jest powrót brutalizmu do designu. Przykłady, które są szczególnie fajne to:

    1. Nowy Apple Watch Ultra, który jest gruby, dziwny, niezgrabny ale przy tym bardzo cool.

    2. Tesla Cybertruck - bardzo inny niż cała reszta Tesli, ostre kąty, wygląda jak kiepski render. I też cool!

    3. Citroen OLI - w sumie podobnie jak Cybertruck to jeszcze koncept, ale w podobnym klimacie, wygląda jak samochód z klocków lego.

Fotowoltaika w Europie; Ceny gazu spadły; Stable Diffusion zebrało rundę by Kuba Filipowski

  1. Import paneli fotowoltaicznych poszybował do góry w Europie w Q2 tego roku. Drogi prąd to szansa na zarobienie na fotowoltaice. Tym samym działania Rosji i OPEC sprawiające, że paliwo i gas są drogie przyspieszają transformację do odnawialnej energii.

  2. Ceny gazu spadły (bardzo).

    1. Statki z gazem czekają na rozładunek

    2. Konsumpcja gazu spadła w Q2 2022 16% yoy.

  3. Spółka, która stworzyła Stable Diffusion zebrała rundę przy wycenie 1B USD.

    1. “cost of their operations and their cloud bills, which one source said exceeded $50 million. Training machine learning models can be both time-intensive and compute-intensive. Stability AI used a cluster of 4,000 Nvidia A100 GPUs running in AWS to train the model” - fajny rachunek za AWSa

  4. Nowy mem z Jordanem Petersonem dropnął.

Koniec historii; Ban na procesory i jego skutki; by Kuba Filipowski

  1. Francis Fukuyama napisał dla Atlantic esej o tym, czemu koniec historii jest realny.

    1. Ostatnie 10 lat przebiegły pod znakiem silnych, autokratycznych liderów typu Xi i Putin, pod których rządami Rosja i Chiny szybko się rozwijały. Towarzyszył temy znany vibe, że demokracja jest powolna, wymaga ciągłych kompromisów, a twardy, autokratyczny lider rozwiązuje każdy problem od ręki i bez zbędnych konsultacji.

    2. Autokratyzm stał się do tego stopnia modny, że zainspirował takie kraje jak Węgry, Myanmar i Tunezję.

    3. Ale ostatni rok pokazał jak słaby jest autokratyzm w rzeczywistości.

    4. Koncentracja władzy sprawia, że decyzje są kiepsko przemyślane i mogą mieć katastrofalne skutki.

    5. Liderzy mają niskie realne poparcie. Społeczeństwo milczy ale nie jest to milczące poparcie tylko lęk lub w najlepszym razie obojętność.

    6. Liberalna demokracja miała wiele wyzwań i problemów, progres liberalnych instytucji nie był gwarantowany ale liberalna demokracja przetrwała ponieważ nie ma dobrej alternatywy.

    7. Ludzie nie lubią dyktatury i cenią sobie wolność. W długim terminie żaden autorytarny rząd nie potrafi stworzyć atrakcyjnej alternatywy dla demokracji.

    8. Ludzie głosują nogami, opuszczają Rosję i Chiny na rzecz USA i Europy.

    9. Koniec historii w rozumieniu takim, że historyczny rozwój prowadzi do dominacji liberalizmu, jest nadal realny, ponieważ nie ma realnych, dobrze działających alternatyw.

    10. Przykłady słabości autorytaryzmu jakie podaje Fukuyama są dobitne: Putin, który podejmuje fatalne decyzje o rozpoczęciu wojny, w osamotnieniu, przy absurdalnie długim stole. Nie ma pojęcia o tym jak skorumpowana i niekompetentna jest jego armia i jak silne jest morale po stronie Ukrainy.

    11. Podobnie jest z Chinami, chodź mniej dramatycznie. Xi pozbył się kolektywnego zarządzania na rzecz jednoosobowego autorytaryzmu. To sprawiło, że państwo zaczęło podejmować niskiej jakości decyzje: zero Covid policy, posunięcia przeciwko Alibaba i Tencent, przesadne inwestycje w nieruchomości.

    12. Fukuyama martwi się o USA i powrót MAGA i Trumpa, który jest mocno przywiązany do teorii spiskowych na temat fałszowania wyborów i innych idiotyzmów.

    13. Na koniec pisze o tym, że liberalna demokracja działa tylko wtedy jeśli są ludzie, którym zależy, żeby ją utrzymać.

    14. Fukuyama ma racje.

  2. Jakiś czas temu Biden wprowadził sankcje na eksport zaawansowanych procesorów do Chin. Noah ma ciekawy artykuł na temat skutków tego bana.

Mój hot take na temat VR by Kuba Filipowski

  1. Mój hot take na temat VR jest taki, że to będzie jakaś tam kategoria computingu, pewnie mniejsza niż rynek konsol. Ludzie będą tego używać do rozrywki, może będą w tym coś budować jak teraz w robloxie. W pracy jednak powstanie aktywna rebelia przeciwko VRowi.

    1. Wyobrażam sobie świat w którym Microsoft, Meta i inni wciskają na spotkaniach sprzedażowych, rozentuzjazmowanym CIOs, VR jako sposób na zwiększenie zaangażowania pracowników i bardziej angażujące spotkania biznesowe. Ci CIOs to kupują i wdrażają zmuszając swoich pracowników do używania nowych urządzeń. Ludzie tego nienawidzą i aktywnie protestują lub po prostu szukają innej pracy.

    2. W efekcie, niektóre bardziej harde firmy będą dalej zmuszały ludzi do pracy w VR, a inne, te bardziej soft, którym zależy na dobrych relacjach z rynkiem pracy zrezygnują z tej innowacji.

    3. Dlaczego tak myślę?

      1. Dlatego, że VR jest wbrew naszej biologii, nie wierze, że kiedykolwiek będzie technicznie możliwe stworzenie takiej jakości symulacji, która będzie dla nas przyjemna, zdrowa i dobrze wpływała na nasz well being.

      2. Uważam, że VR jest w kontrze do aktualnego vibe’u. Chcemy być bliżej realu, natury i innych ludzi. Spowodowane jest to troche pandemią ale przede wszystkim tym, że spędzamy 3-4 nawet 10 godzin dziennie patrząc się w ekran. Wystarczy.

      3. Alternatywą dla spotkania na zoomie, jest spotkanie w realu lub brak spotkania i tak zwana praca asynchroniczna. VR może być taką alternatywą ale jest alternatywą gorszą bo wymaga od nas więcej pracy niż rozmowa na zoomie, a nie daje tak znaczącej przewagi jak spotkanie w realu. Jest po środku, a bycie po środku jest kiepskim miejscem.

      4. Sam fakt zmuszania ludzi do przyklejania czegoś do twarzy wydaje się abuzywne. Jako pracodawca nie miałbym serca zrobić czegoś takiego ludziom, których zatrudniam.

    4. Zuckerberg jest szczery w wywiadach, wierzy, że Oculus 2 dobrze się sprzedał (7x lepiej niż Oculus 1) więc to wystarczający dowód, że ludzie tego chcą, a on to dla nich zrobi. Do tego ma ambicje kontrolowania w końcu jakiejś platformy technologicznej (jak Apple w mobile, albo Microsoft w PC). Chce dobrze. Tworzy jednak przy tym wizję przyszłości, która jest moim zdaniem nie akceptowalna dla większości ludzi i przez to się nie uda.

Joe Rogan AI; Meta pokazuje raportuje postępym; Putin i atomówka by Kuba Filipowski

  1. Joe Rogan zrobił wywiad ze Stevem Jobsem. Rozmawiają o buddyżmie, kulturze wschodu, LSD, i technologii. Wszystko jest wygenerowane przez AI. Brzmi jeszcze mocno sztucznie ale fajnie pokazuje w jakim kierunku to idzie, głosy są bardzo dobrze odwzorowane, text to speech brzmi prawie na naturalnie, wypowiedzi są prawie kohernente i prawie mają sens. Myślę, że za kilka lat będziemy słuchać takich rzeczy i będą dawały nam radość.

  2. Meta pokazała nowe rzeczy, nowy headset, partnerstwo z Microsoftem i Accenture, dodali nogi do avatarów. Wygląda na to, że nowym go-to-market ma być zmuszenie konsumentów do tego by nosili VR na spotkaniach w pracy. To ma sprawić, że będą chcieli kupić i używać go w domu. Myślę, że to dość okrutny plan.

  3. Dobra analiza dlaczego Putin nie użyje atomkówki. W dużym skrócie, nie użyje bo nic tym nie zyska. Atak atomowy nie sprawiłby, że Ukraina przestanie walczyć, ani nie ograniczy wsparcia zachodu dla Ukrainy, wręcz go wzmoży. Do tego kraje neutralne i sojusznicy Rosji typu Chiny czy Indie po użyciu atomu mogą chcieć dołączyć do koalicji zachodu przeciw Rosji.

Google Pixel 7; Elon i Twitter by Kuba Filipowski

  1. Google pokazało nowe telefony Pixel i nowy zegarek Pixel Watch. Rodzi się z tego koherentna, podobna do Apple, strategia hardwareowa. Jest telefon, zegarek, tablet, głośniki, wszystko napędzane systemem operacyjnym kontrolowanym przez Google, czyli Androidem. Do tego Google projektuje swoje własne procesory i sprytny software oparty o AI.

    1. Zegarek wygląda skromnie i jest okrągły ale na prezentacji wyglądał dobrze.

    2. Tablet z podstawką ma mega sens. Nigdy nie wiem gdzie odłożyć iPada, w konsekwencji leży gdzieś i się rozładowuje i zawsze gdy chce go w końcu użyć to muszę go podłączyć. Tablet to fajne narzędzie do sterowania “smart home” i taki dock wydaje się praktyczny również w tym kontekście.

    3. Wzornictwo Google jest specyficzne, różne od Apple, moim zdaniem estetycznie gorsze ale… różne od Apple, więc buduje swój unikalny nie-appple-brand. Strategicznie to mądry wybór.

    4. Nie kupię żadnego z tych produktów ale liczę, że Apple się zainspiruje i zrobi podstawkę pod iPada i ogarnie Apple Home, oraz skopiuje te AI based ficzery.

    5. Fajnie, że jest konkurencja!

  2. Nie wiem czy wierze, że Elon jednak kupi Twittera, ale jego wizja na Twittera jako klona WeChat wydaje się bez sensu. Nie widzę jaka jest wartość dodana wciskania wielu niepowiązanych ze sobą usług w jedną aplikację, gdzie trzonem jest Twitter feed. Oczywiście Elon nie konkretyzuje co chce z WeChat skopiować ale zdążył już zatweetować, że kupienie Twittera przyspieszy realizację jego wizji o 3-5 lat. Tak.

    1. Chciałbym, żeby kupił Twittera. Chciałbym, żeby Twitter ewoluował. Nie chciałbym, żeby był “everything app” cokolwiek to znaczy.

Respeecher w Vanity Fair; SMSy Elona; Instagram i Pinterest przyczyniły się do samobójstwa nastolatki; Słowenia legalizuje małżeństwa jednopłciowe by Kuba Filipowski

  1. W Vanity Fair krótka historia o startupie w który zainwestowałem jakiś czas temu: Respeecher. W czasie gdy Rosjanie zaczęli inwazję na Ukrainę, Respeecher pracował nad stworzeniem głosu dla Darth Vadera do nowej produkcji Lucasfilm. Ładnie napisane. Wielki podziw dla zespołu.

  2. Wiadomości tekstowe Elona. Trzy słowa: “data retention policy”.

  3. Sąd w UK uznał, że treści na Instagramie i Pintereście przyczyniły się do samobójstwa 14-latki. Dziewczynka przeglądała dużo treści związanych z depresją i samookaleczaniem. Pintrest wysłał jej nawet mailing pod tytułem “Depression Pins you may like”. To pierwsza sprawa w której sąd uznał, że konkretne appki przyczyniły się do samobójstwa. Wyrok otwiera drogę do odszkodowań. Moderowanie ogromnych ilości treści w internecie jest trudne ale nie wysyłanie mailingów “Depression Pins you may like” to chyba nie rocket science?

  4. Polskie PKB urosło 6,8% w zeszłym roku. To był szalony rok.

  5. “Prawicowi politycy, którzy 10 lat temu namawiali do wyjścia z EU, teraz nie mają odwagi tego robić” - Guy Verhofstadt w wywiadzie dla Euractiv Italy

    1. Brexit i atak na Ukrainę zmienił optykę na EU i podkreślił jej, mimo wszystkich wad, skuteczność i konieczność trwania

    2. Verhofstadt namawia do stworzenia unii fiskalnej, energetycznej i obronnej.

  6. Słowenia legalizuje małżeństwa jedno płciowe i adopcje. Pierwszy kraj we wschodniej Europie. Kiedy Polska?

Google Stadia zamknięte; Konwersacja ze Stable Diffusion; Freedom vs libery by Kuba Filipowski

  1. Google zamyka Google Stadia. Stadia to był ciekawy projekt, można było pograć w AAA gry przez przeglądarkę. Grałem, działało zaskakująco dobrze. Jednak sama usługa wydaje się mało innowacyjna od strony modelu biznesowego. Sprzedawanie pojedynczych gier to konkurowanie wprost z Playstation, Xboxem, Steamem i pudełkami. Google oferuje wszystkim użytkownikom pełen refund co dodatkowo potwierdza, że przychody projektu musiały być niewielkie.

    1. Przy okazji zamykania tego projektu, pojawiły się ciekawe komentarze na temat tego jak silnie incetivisowane są zespoły w Google do odpalania nowych projektów i jak mało do tego by dany projekt wyszedł.

  2. Conversational UI do Stable Diffusion, myślę, że to jest to, taki interface najlepiej pasuje do tworzenia AI artu.

  3. Ciekawy esej o różnicy między wolnością (freedom) a swobodą (liberty).

Rozmowy z inwazji; Meta robi coś ciekawego; Nowe Ļłatności od Square; Fake Bruce Willis; Robot Tesli by Kuba Filipowski

  1. The New York Times ma świetny materiał z zapisami rozmów Rosyjskich żołnierzy biorących udział w inwazji na Ukrainie. Opowiadają rodzinie i znajomym o tym jak mordują, kradną i są wysyłani na misje bez odpowiedniego sprzętu i przygotowania.

  2. Meta wypuściła coś fajnego - Make-A-Video czyli AI system do generowania animacji. Przykłady są narazie dość proste ale kierunek jest bardzo ciekawy. Wizja social media generowanego dla nas przez systemy AI jest coraz bliżej realizacji.

  3. Square uruchomił usługę, która pozwala odbierać płatności zbliżeniowo używając jedynie iPhone, bez dodatkowego hardware’u.

  4. Pojawił się news, że Bruce Willis sprzedał prawa do wykorzystania swojego wizerunku w formie “digital twin”, czyli będzie można zrobić film typu deep fake z postacią Bruce Willisa (aktor zaprzeczył) Willis “zagrał” już w ten sposób w jakiejś rosyjskiej reklamie. Dopnijmy do tego AI, który wygeneruje przygotowanego dla nas tiktoka i mamy social media / “AI generated content” przyszłości.

  5. Nowy robot Tesli wygląda jak zwycięzca konkursu na robota na polibudzie. Usecasy typu podlewanie kwiatów i przenoszenie pudelek pokazują, jak bardzo niewiadomo po co to ma być. Mam wrażenie, że od lat ‘90 każda większa firma motoryzacyjna z marzeniami robiła swojego humanoidalnego robota. Nie jaram się bo nie rozumiem job to be done takiego robota.

UK to małe USA; Rosyjska mobilizacja; Nord Stream wybuchł; Ładni na TikToku by Kuba Filipowski

  1. Ciekawa opinia w FT od Janan Ganesh na temat UK: politycy w UK obserwują co robią amerykanie i wdrażają podobne rzeczy u siebie zapominając o tym, że są dużo mniejszą ekonomią z dużo słabszą walutą. Konfrontacja EU, dystansowanie się od Chińskich inwestycji, obniżanie podatków bogatym, Reaganizm bez dolara. Może to jest jakieś wyjaśnienie pasma brytyjskich porażek ostatniego dziesięciolecia. Ewidentnie elity UK nie mają pomysłu na przyszłość, który jest osadzony w realiach.

  2. Bardzo zabawne o rosyjskiej mobilizacji

  3. Tucker Carlson o wybuchu Nord Stream. Tucker Carlson to nie moja bajka ale podsumowanie jest ciekawe. Śledztwo trwa.

  4. Żeby być popularnym na tiktoku trzeba być ładnym. Są na to dowody.

    1. U mężczyzn odwrotnie z popularnością korelują: okulary, łysina, wory pod oczami, podwójny podbródek, bladość.

      1. Za to ważne są: młodość, krzaczaste brwi, proste włosy

    2. U kobiet negatywne: okulary, wory pod oczami, łysina, pulchna twarz

      1. pozytywnie: makeup, krzaczaste brwi, szminka, młodość, proste włosy, różowe policzki

    3. Zero zaskoczeń.

Open source od OpenAI; Upadek funta szterlinga; Mobilizacja w Rosji by Kuba Filipowski

  1. OpenAI wypuściło open sourcowy neural net Whisper, który rozpoznaje mowę (speech to text). Przykłady są imponujące. Umyka mi jak różne to jest od tego co jest w każdym telefonie ale zakładam, że jest lepsze. To co jednak jest bardzo ciekawe to, że to open source. Nie płatne API, jak do tej pory ich kluczowe projekty, tylko open source, który każdy developer może użyć w swojej aplikacji.

  2. UK chce obniżyć podatki i funt spada poniżej jednego dolara. Dolar jest już droższy niż Euro i GBP. Wysokie stopy procentowe w USA wyciągają ogromne pieniądze ze wszystkich innych rynków. Jednocześnie UK jest w gospodarczej stagnacji od 10 lat i obniżka podatków ma chyba jakoś stymulować inwestycje lokalnych inwestorów. Trudno jednak jednocześnie podnosić stopy procentowe i ograniczać inwestycje i obniżać podatki po to by stymulować inwestycje. Wydaje się to niespójne i nielogiczne. Chyba, że celem nowego rządu UK jest wsparcie dotkniętych wysoką inflacją najbogatszych. Wtedy ok! Do tego wszystkiego oczywiście dochodzi dług, jeśli obniżasz podatki, a wydatki zostają na podobnym poziomie, to musisz się zadłużyć, a dług jest dziś drogi. UK potrzebuje zmiany i jakiejś wizji przyszłości, która nie polega na dalszym izolowaniu się od Europy.

  3. Z zainteresowaniem obserwuję mobilizację w Rosji. Powszechna mobilizacja zmienia wszystko. Rosja zawsze wygrywała wojny liczbą żołnierzy, których była gotowa poświęcić na polu bitwy. Jednocześnie powszechna mobilizacja jest wbrew popularnemu globalnie konceptowi “taniej wojny”. Wojna oczywiście nie jest tania, ale tak długo jak walczą na niej zawodowi żołnierze i finansujemy ją trochę droższymi zakupami (inflacja / podatki) to mało nas boli. Powszechna mobilizacja zmienia cenę wojny bo nagle, teoretycznie każdy mężczyzna, może na tej wojnie zginąć. Skin in the game. Ewidentnie powszechna mobilizacja to brzytwa, której chwyta się tonący Putin. Jeśli nie dowiezie wyniku w postaci dominacji w zajętych regionach i zatrzymania się Ukraińskiej kontrofensywy to Federacja Rosyjska może tego nie wytrzymać.

GTA 6; Adobe i Figma by Kuba Filipowski

  1. Wyciekły filmy z gameplay GTA 6. Ktoś powyciągał ładne screenshoty. Cieszę się bo to oznacza, że GTA 6 będzie!

  2. Adobe kupuje Figmę za 20B usd. Dobra wycena biorąc pod uwagę skalę biznesu, ale Figma bardzo dynamicznie rośnie (podobno 100% y/y przy skali 200m usd arr) i chyba jest też strategicznie ciekawa dla Adobe bo ma darmowy pakiet, który trudno jest wprowadzić jak się jest taką drukarką gotówki jak Adobe. Figma to historia powolnego startu, szukania product market fit przez kilka lat, a potem skalowania przez bardzo enterprise sales. To co lubię w Figmie to fakt, że to jest pure saas, po prostu dobry produkt softwareowy, który ułatwia ludziom życie i dlatego za niego płacą. Szkoda, że tracą niezależność ale jednocześnie szacun za niesamowity exit.

Generatory AI; AR short od Disneya; Ofensywa w Charkowie; Śmieszny tiktok o dominie. by Kuba Filipowski

  1. Animacje robione przy użyciu obrazków generowanych przez AI są cool

    1. O i taka jeszcze na przykład.

    2. O i taka

    3. Ben Thompson pisze o tym, że pozbywamy się kolejnego wąskiego gardła w cyklu wydawniczym. Dzięki generatorom treści, tanio i szybko konkretyzujemy ideę dużo szybciej niż robilibyśmy to tradycyjnie. Ideę zamieniamy w prompt do Midjourney i mamy ilustrację w sekundę, zamiast mozolnie pracować nad nią godzinami.

      1. Cokolwiek by to znaczyło dla twórców i ich przyszłości na rynku to puszka pandory jest już otwarta.

    4. Wyszukiwarka obrazków wygenerowanych Stable Diffusion ma już podobno 200k wyszukań dziennie. To istnieje od 2-3 tygodni.

  2. Disney wypuścił jakiś AR short. Idea jest taka, że patrzysz na telewizor przez ekran telefonu/ipada i coś tam się rysuje. Nie jaram się.

  3. Dobry opis ofensywy w Charkowie i jej konsekwencji. Ukraina przejmuję inicjatywę i to jest bardzo ekscytujące.

  4. Bardzo mnie rozśmieszył ten tiktok o dominie.