Tekst o Chinach napisany przez insidera
Autor: CAI XIA was a Professor at the Central Party School of the Chinese Communist Party from 1998 to 2012.
Opis tego jak działa Politbiuro Standing Committee (czyli najwyższy organ w partii, który decyduje o kluczowych tematach:
The details of how the Standing Committee operates are a closely guarded secret, but it is widely known that many decisions are made through the circulation of documents dealing with major policy questions, in the margins of which the committee’s members add comments. The papers are written by top leaders in ministries and other party organs, as well as experts from the best universities and think tanks, and to have one’s memo circulated among the Standing Committee members is considered a credit to the writer’s home institution. When I was a professor, the Central Party School set a quota for the production of such memos of about one a month. Authors whose memos were read by the Standing Committee were rewarded with the equivalent of roughly $1,500
Ciekawe czy robią to w jakimś google docsie czy na papierze.
1982 liderzy Chin wpisali do konstytucji partii zakaz kultu jednostki
Za czasów Hu Jintao (od 2002), Chiny były kolektywnie zarządzane przez 9 osobowy Standing Committee. Każdy z członków mógł zawetować decyzje komitetu. Hu wprowadził też quasi demokratyczny proces wyboru członków Politbiuro.
Xi dostał najwięcej głosów z wszystkich 200 liderów.
Gdy Xi został Sekretarzem Generalnym i potem Prezydentem (2012 i 2013) i Głową Armii, to zaczął pozbywać się kolektywnego zarządzania i poszedł w kierunku konsolidacji władzy.
Jednym ze sposobów było zbudowanie poczucia zagrożenia (framework znany w innych autorytaryzmów). W przypadku Xi zagrożeniem był internet. Zaczął aresztować blogerów i wzmocnił wielki chiński firewall.
Drugim sposobem była kampania antykorupcyjna. Każdy, kto się sprzeciwiał okazywał się skorumpowany.
Xi pozbył się oddzielenia partii od rządu i rządzi przez komisje partyjne, które odpowiadają danemu ministerstwu. Przy okazji zmarginalizował premiera Li Keqianga
Xi zmienił również dynamikę w Standing Committee - wymaga teraz od jego członków okresowych raportów i po ich jakości ocenia ich pracę. Koniec współdzielenia władzy.
Następnie Xi pozbył się kadencyjności urzędu prezydenta.
Xi odświeżył kult jednostki znany z czasów Mao.
Xi podobno uwielbia monologować na spotkaniach komitetu, gada godzinami, jest mikromanagerem, wcina się w mało istotne sprawy, aktywnie zwalcza racjonalnych krytyków jego polityki wewnątrz partii.
Z powodu centralizacji władzy rękach Xi i jego charakteru, gdy Xi popełnia błędy to te błędy mają bezpośrednie przełożenie na kraj i nie są korygowane.
Autor wymienia wiele błędów Xi, które mają negatywny wpływ na pozycje Chin, w tym: agresywną politykę wobec Tajwanu, agresywną politykę związaną z biznesem i karanie przedsiębiorców za niezależność, sojusz z Rosja Putina i przede wszystkim reakcją na pandemię Covida.
Zero Covid Policy sprawiło, że dobrze działające metropolie zmieniają się centra kryzysów humanitarnych. Ta polityka sprawiła, że Xi jest coraz mniej popularny zarówno w partii jak i wśród ludzi.
Jednak Xi zręcznie czyści armię i partię z potencjalnych przeciwników i może być trudno zmienić niezadowolenie w realną zmianę.
Autor uważa, że jedyną “szansą” na wymianę Xi byłaby porażka Chin w wojnie o Tajwan. Wtedy masy i partia pozbyła by się Xi.
Crypto Minecraft; Sable Diffusion jest ważne; Kontrofensywa Ukrainy; Khamzat dominuje; /
Artykuł o crypto wersji Minecrafta gdzie gracze dostawali coiny za czas poświęcony w grze. Żeby zacząć grać i wejść do gry trzeba było mieć drogie NFT. Gracze, którzy zaczęli wcześnie i dostali to NFT za darmo, albo ci gotowi zainwestować kapitał, mogli następnie wypożyczyć swoje NFT innym graczom w zamian za część ich dochodów.
Bardzo szybko ktoś wpadł na pomysł żeby rekrutować do gry dzieci z Filipin, żeby grały/pracowały 8h dziennie w grze.
Jeden z liderów tego pomysłu snuje rozważania o dalszych losach gier tego typu:
he also envisions NFT games that could exploit the wealth gap between players to deliver a different experience. “With the cheap labor of a developing country, you could use people in the Philippines as NPCs (“non-playable characters”), real-life NPCs in your game,” said Kossar. They could “just populate the world, maybe do a random job or just walk back and forth, fishing, telling stories, a shopkeeper, anything is really possible.”
Bardzo szybko gra zmieniła się w rodzaj cyfrowego kolonializmu lub pańszczyzny.
Właściciel Minecrafta zbanował NFT i crypto na swojej platformie i temat w tej inkarnacji narazie umarł.
Takie rzeczy można robić ze Stable Diffusion i EbSynth.
albo taki plugin do photoshopa i cały ten proces twórczy
Stable Diffusion istnieje niecałe 3 tygodnie, a wydaje się, że wygrało z innymi płatnymi generatorami. Jego przewaga jest oczywista: działa tak samo dobrze lub lepiej (zwłaszcza jeśli chcesz generować twarze) i jest za darmo.
Ktoś zrobił appkę na maca (M1 only), która pozwala na lokalną zabawę Stable Diffusion
Khamzat Chimaev jest wybitny ale raczej powinien walczyć w middleweight
Nowy iPhone i Apple Watch Ultra; Ludzie nie biorą kredytów hipotecznych /
Oglądałem event Apple, był fajny chodź dość długi.
Tak jak się spodziewaliśmy: jest nowy iPhone i nowy iPhone Pro, oba wyglądają prawie identycznie jak te w zeszłym roku. Dobrze, popieram to. Biorę Pro
Są nowe AirPods Pro z kilkoma istotnymi inkrementalnymi poprawkami. Fajne. Biorę.
Jest też nowy Apple Watch, nie pamiętam co konkretnie się zmieniło ale zapewne jest doskonały.
Jest też zupełnie nowy produkt Apple Watch Ultra, pomysł Apple na stworzenie premium zegarka dla sportowców.
Wydaje się, że jest to też odpowiedź na rynek premium sportowych zegarków, który stworzył Garmin ze swoją serią MARQ.
Bardzo mi się podoba ten zegarek i chyba biorę.
Apple to świetnie prowadzona firma. Tim Cook wziął coś co było bardzo dobre od Jobsa i zmienił w ideał.
O 73% spadła wartość zapytań o kredyty hipoteczne w sierpniu w Polsce.
Wysokie stopy procentowe są bez sensu.
Wiadomo co to zrobi rynkowi, ludzie zaczną sprzedawać mieszkania na z powodu zbyt wysokich kredytów.
Rynek najmu będzie w jeszcze gorszym stanie.
To dramat dla wielu rodzin i spodziewam się w końcu jakiś politycznych rozwiązań.
Ceny papieru toaletowego w Niemczech mogą bardzo wzrosnąć przez wysokie ceny gazu. Mam nadzieję, że to poprawi penetrację rynku bidetom.
Czemu prąd w Europie jest drogi?; Dziś pokażą nowego iPhone /
Czemu prąd w Europie jest drogi?
Trwa panika, że prąd w Europie drożeje i tej zimy nie nagrzejemy sauny w odpowiedniej cenie.
Pytanie czemu tak jest, czemu prąd drożeje w Europie?
“Bo Rosja zakręciła gaz” może być popularną odpowiedzią.
Ale czemu gaz z Rosji jest taki mega ważny, że w całej Europie i UK ceny prądu poszybowały. Czy prąd robi się tylko z gazu?
Politico ma o tym dobry artykuł:
The markets follow a marginal model, which means the final price of electricity for the following day is pegged to the price of the most expensive fuel required to meet projected demand. The system is designed to provide utilities with the opportunity to recover investments and operating expenses.
Czyli prąd jest drogi, bo taki został opracowany algorytm liczenia ceny prądu. Algorytm można zmienić jak się chce.
Dziś o 19:00 Apple Event podczas którego pokażą nowego iPhone 14.
Podobno design zostanie taki jaki jest, może z jakimiś drobnymi korektami.
Podoba mi się to bo lubię to wzornictwo, wydaje mi się, że trzeba je utrwalać na lata i pilnować tej linii. Tak jak Porsche nie wymyśla co roku zupełnie nowego projektu swoich aut tylko spokojnie i twórczo inkrementalnie modernizuje.
w iPhonie Pro ma być mniej wycięcia na górze i mają go zastąpić “dziury” na kamerę i Face ID. - fajna inkrementalna modernizacja.
Mają być też nowe Airpods Pro 2 - dobry produkt, chodź wolę Airpodsy nie pro
Są ploteczki o nowym produkcie związanym z AR. Wątpię w nie. Apple rzadko (nigdy?) tworzy zupełnie nowe kategorie. Ich strategia produktowa to do tej pory było robienie lepszej wersji tego co już istnieje i ma duży rynek. AR nie istnieje jako rynek.
Eventy Apple to nie to samo co kiedyś, bla bla bla, rynek dojrzały, bla bla bla. Ale i tak obejrzę.
Sankcje działają; Zuckerberg szuka rynku dla Metaversu; Chiny magazynują jedzenie; Co tam w AI? /
Sankcje nałożone na Rosje działają - rubel jest mocny, Rosja sprzedaje sporo ropy, PKB Rosji spadło mniej niż zakładaliśmy ale mimo wszystko sankcje działają. Działają w jednym kluczowym miejscu - trudniej jest Rosji uzupełnić zapasy broni i amunicji, a to kluczowe na wojnie. Poza tym działają w innych kluczowych sektorach np w transporcie: koleje mają problem; linie lotnicze mają problem; nawet branża surowców ma problem z częściami zamiennymi.
Oczywiście ludzie są dobrzy w rozwiązywaniu problemów, więc pewnie Rosjanie jakoś sobie poradzą. Na przykład zaczną używać starszych i mniej efektywnych metod. Jednak ten rodzaj izolacji technologicznej i konieczność cofnięcia się do poprzedniego wieku to nie jest to droga do świetlanej przyszłości.
Zabawny tekst Maxa Chafkina w Bloombergu o Marku Zuckerbergu i Metaversie.
Chafkin sugeruje, że Zuckerberg poszedł do Rogana bo jego podcastu słucha dużo inceli i looserów, którzy wydają się idealną grupą docelową dla Metaversu
Rzeczywiście młodzi, niepracujący mężczyźni to potencjalne dobry target dla VR. To jednak dość smutna konkluzja jeśli wierzy się w przyszłość tej kategorii.
Ciekawe co na to Jeflon Zuckergates
Chiny magazynują jedzenie. W zależności od nastroju możemy to czytać z wielu stron:
Będzie problem z jedzeniem bo zmienia się klimat i będzie więcej powodzi i susz.
Będzie mniej jedzenia bo świat reaguję na zmiany klimatu i wprowadza ograniczenia na emisję CO2.
Chiny szykują się na wojnę z USA i chcą być niezależne od importu jedzenia.
Chiny mają traumę z historii związaną z brakiem jedzenia i relatywnie mało gruntów uprawnych.
Rosja zaatakowała Ukrainę, świat jest mniej stabilny, dostęp do jedzenia będzie trudniejszy niż był do tej pory bo globalizacja się kończy.
Chiną są sprytne więc się na to wszystko szykują. Jakoś często w tych analizach zakłada się, że Chiny są sprytne, a nie, na przykład, histeryczne.
Jak szybko przeszliśmy z przejmowania się epidemią otyłości do problemu braku żywności? Mam wrażenie, że to jeden z większych memów aktualnie. Inflacja i drogi prąd wzmacniają te lęki.
Analiza tego co się aktualnie dzieje w AI z perspektywy Large Language Models (LLMs)
Autor wieszczy, zgadzając się tym samym ze mną i Kubą, że LLMs to kolejny ogromny trend, który wygeneruje sporo miliardowych spółek.
Ciekawy wątek o tym dlaczego CNN i FOX News są jakie są. W skrócie: starzejąca się demografia oczekuje wyrazistości.
Two White Belts: #23: Kreatywne A.I. przyszłości; Korporacyjne spotkanie w VR; Social Media przyszłości; /
Spotkaliśmy się, w świetnych humorach po wakacjach, by omówić stan internetu.
Kreatywne użycia generowania treści; Co po postmodernizmie? /
Jak już pisałem wcześniej, bardzo lubię te zabawy z generowaniem obrazków przez AI. Dwa nowe przykłady:
Parę osób pewnie pamięta popularny kiedyś na Facebooku profil Humans of New York, który opowiadał historie mieszkańców Nowego Jorku i publikował ładny portret każdego bohatera. Przyjemnie się to czytało. Ktoś na Twitterze zrobił swoją wersję z wygenerowanymi postaciami w GPT-3 i portretami z Midjourney: Human of Midjourney.
Inny twórca zapiął Minecrafta do Stable Diffusion, żeby wygenerować jego fotorealistyczną wersję.
Udało mi się przeczytać pierwszy od dawna artykuł filozoficzny. “Mantriatic Reality and Living After Postmodernity” napisany przez Diego Galán
Galan mierzy się z największym tematem: czy nadal, już od 50 lat, żyjemy w postmodernizmie czy może nastąpiła jakaś zmiana, jakiś vibe shift.
Argumentuje, że jednak coś się rusza, postmodernizm nadal jest najbardziej kompletnym obrazem sytuacji ale coś nowego się rodzi i to coś nowego nazywa realizmem mantriatycznym.
W realiźmie mantriatycznym najważniejszą cnotą jest “bycie casual”
to co robimy nie ma powodu ani znaczenia, jest po prostu efektem strumienia świadomości
ekspert jest nieśmiały, bo ekspertyza jest autorytarna i za bardzo na serio
artysta wstydzi się mówić o sobie, że jest artystą bo przecież każdy coś tworzy
użytkownik social media publikuje swoje życie online przez co sam siebie poniża, jednocześnie robi to z nieśmiałością i autoironią
futuryści są grifterami, obiecującymi rewolucyjną przyszłość, która nigdy się nie materializuje
Jednocześnie tracimy wiarę , że znajdziemy nowe formy kultury: dzieło ma sens tylko wtedy jeśli odnosi się do innych dzieł; podejścia do diversity w kulturze się nie udają; w kinach dominują remake i kolejne części tego co już znamy.
Spory nie są prowadzone przy użyciu argumentów, dialektyki lub metody naukowej. Są performencem własnych przekonań
Realizm mantriatyczny - od mantry, powtarzanie w kółko tego samego, sami się hipnotyzujemy. Coś istnieje jeśli jest w kółko powtarzane.
“The symptoms of a new condition, not only seem to be a mantriatic one (different and repetitive), but in a cynicism for culture’s own ability to legitimize collective reality, and the avant-garde, as a process for any degree of originality or discovery. Mantriatic reality looks to address the future, simply by blending the folds, while the mixed has already been remixed.”
Meta nuda; Australijska strategia na covid zadziałała; Samotność; Diffuse the rest /
W Protocol ciekawy tekst o tym jak Metaverse od Facebooka wygląda na tle Fortnite, popularnej gry. Fortnite wygląda jak zabawa, jak coś co mógłbym robić jak byłbym teraz dzieckiem lub lubiłbym gry.
Tymczasem Zuck u Rogana opwiadał o tym jak bardzo zależy mu, żeby stworzyć dobrą wersję spotkania w VR. Żeby uczestnicy spotkania mieli poczucie, że siedzą w jednym pokoju, patrzą sobie w oczy i widzą swoją mimikę. O tym samym opowiadał John Carmack w rozmowie z Lexem Friedmanem, który doradza Zuckerbergowi w temacie VR. Ta koncentracja na przeniesieniu korporacyjnego spotkania, czegoś co jest wręcz przysłowiowo nudne i utożsamiane z cierpieniem pracy biurowej, do VR brzmi jak najbardziej boomerski pomsył na świecie.
Przyszło mi do głowy, żeby sprawdzić jak tam Covid. Chciałem zobaczyć jak zadziałała Australijska strategia odpowiedzi na pandemię. Definiuję ją tak: zero covid tak długo jak nie ma szczepionek, potem szczepimy wszystkich i otwieramy kraj.
Szybka kalkulacja wygląda korzystnie dla Australii
Na Covid w Australii zmarło 0,05% populacji
Dla porównania na Covid w USA zmarło 0,3%
W Polsce liczby są takie same jak w USA - 0,3%
Według tego wykresu im jesteśmy starsi tym więcej czasu spędzamy sami. Koło 80 roku życia statystycznie dojeżdżamy do 8 godzin dziennie w samotności.
Emocjonalna reakcja jest taka, że to smutne. Nie lubimy być sami.
Ale u Cala Newporta znalazłem informację o badaniu, które pokazuje, że bycie samemu może być przyjemne, jeśli do tego odstawimy rozpraszacze (tv, telefon) to okazuje się, że robi nam to dobrze.
“Psychologists who studied a group of more than 250 people encouraged to engage in directionless contemplation or free-floating thinking,” summarizes The Guardian, “said that the activity was far more satisfying than the participants had anticipated.”
Wystarczy więc wybrać, że chce się być kreatywnym, a nie smutnym i już.
Można się pobawić generowaniem obrazków przy użyciu Stable Diffusion; jest też fajne narzędzie “Diffuse the rest”, przy użyciu którego możemy naszkicować rysunek, dodać prompt i na podstawie tego model generuje obrazek. Przykład.
Sztuczny celebryta dzięki AI; Tybura w top 10 HW UFC; Drogi prąd w Europie /
Taki tiktok wrzucony na Twittera, gdzie Pani opowiada jak zrobiła sztuczną postać, influencera, wykorzystując różne technologie AI supported/driven. Robi to na mnie ogromne wrażenie. Artyści/twórcy będą mogli się bawić korzystając z zupełnie nowej palety narzędzi i tworzyć rzeczy, które zdumiewają np taki deepfake gdzie Willlem Dafoe zastąpił Julię Roberts w Pretty Women.
Paul Graham pisze, że największym trendem jaki ostatnio widzi w startupach jest AI. Oh yes.
Marcin Tybura awansuje w rankingu wagi ciężkiej UFC do top 10. Świetnie sobie poradził w ostatniej walce z niepokonanym do tej pory Romanovem. Brawo!
A już niedługo walka Mateusza Gamrota z Beneilem Dariushem na karcie UFC 280.
Gamrot jest świetny, jestem fanem. Ostatnia walka z bardzo utalentowanym Tsarukyanem pokazała jakim wojownikiem jest Mateusz, jakie ma świetne zapasy i jak jest wytrzymały wydolnościowo. Fantastyczny fighter.
Uwielbiam też jego energię w wywiadach.
Apropo energii to rynek uważa, że zimą prąd w Europie będzie drogi. Główne powody to Rosja i susza. Wiadmo jednak, że jak coś jest drogie to nagle wiele nieopłacalnych sposobów rozwiązania problemu staje się opłacalne. Ludzie mają tendencję do rozwiązywania problemów, które rzeczywistość stawia na ich drodze. Zwłaszcza takich fundamentalnych i nieodległych jak ten. Jestem więc ostrożnie optymistyczny.
Elektryk od Hyundai; AI jest cool; Zuckerberg u Rogana /
Wideo recenzja Hyundai IOINIQ 5 czyli przestępnego cenowo (okolice 50k USD) elektryka od Hyundaia. Ładne auto, podoba mi się nowe wzornictwo Hyundaia, retro future, które wygląda cool. Inne ich projekty też bardzo fajne.
A.I. robi się coraz lepsze, pisze Kevin Roose w NYT i trudno się nie zgodzić. Oddziaływanie tych obrazków z DALL-E 2 i innych podobnych silników jest duże. Łatwiej się tym podekscytować niż tym, że AI wygrywa w szachy (ok przynajmniej rozumiem grę) lub go (nie wiedziałem, że istnieje zanim AlphaGo nie wygrała). Spokojnie jestem sobie w stanie wyobrazić wersję instagrama w której cały content jest generowany przez DALL-E 3, 4 lub pięć, dopasowany do moich zainteresowań i wciągający/godny szera.
Na miejscu Zuckerberga zabrałbym 1/10 budżetu na RnD VR i wrzuciłbym 1B USD w stworzenie takiego Instagrama.
A.I. jest realną mega innowacją. Tak jak pisze Roose - nie dlatego osiągnie świadomość i zmieni świat w Matrixa, ale dlatego, że jest tak wiele różnych rzeczy, które może poprawić A.I.
Parafrazując klasyka: A.I. is eating the world.
Każda firma teraz musi mieć appkę i musi mieć kompetencje software bo “Software is eating the world”, tak każda firma za chwilę będzie miała wiele procesów opartych o AI.
Jako konsumenci oczekujemy hiper customizacji i bardzo wysokiej jakości - te rzeczy trudno się łączy w świecie atomów, ale AI na to pozwoli.
Na przykład: chciałbym mieć buty Nike, zrobione idealnie pod moją stopę, ze wzornictwem przygotowanym specjalnie dla mnie. Do tego chciałbym, żeby buty miały super jakość i zostały uszyte w etyczny sposób używając eko-materiałów (np z recyklingu). To jest niemożliwe tak długo jak AI nie ogarnia większości procesu od marketingu do wysyłki.
Zuckerberg u Rogana - nie przesłuchałem całości ale kupił mnie tym, że lubi UFC. Marek jest ok. Nie wierzę w jego wizję przyszłości ale fajnie, że w nią inwestuje bo coś się z tego ciekawego musi urodzić. Dużo lepsze jest to, że inwestuje w błędną wersję przyszłości, niż gdyby zaczął kupować kawalerki w Wawie albo ziemie od rolników w USA!
Wysokie stopy procentowe wzmacniają inflację; AI do gubienia akcentu /
Joseph Stiglitz, ekonomiczny noblista, mówi, że podnoszenie stóp procentowych zbyt wysoko może dodatkowo zwiększyć inflacje. Co? Brzmi dziwnie bo przecież po to są stopy, żeby zatrzymać dopływ pieniądza na rynku, zdusić popyt i sprawić, żeby ceny przestały dynamicznie rosnąć. Stiglitz mówi, że owszem ale wysokie stopy nie poprawią strony podażowej (nie sprawią, że np fabryka wyprodukuje tyle aut na ile jest popytu) ale za to mogą zostać wliczone jako dodatkowy koszt do ceny produktu. Skoro koszt finansowania to, po podniesieniu stopy procentowej np. 8%, to przenieśmy go na konsumenta i niech zapłaci 8% więcej, tym samym zwiększymy inflację. Ma to sens.
Osobiście jestem przeciwnikiem podnoszenia stóp procentowych, wydaje mi się, że rynek działa najlepiej jak są bliskie zera. Wysoka inflacja jest problemem tylko wtedy jeśli wynagrodzenia nie rosną w podobnym tempie. Inflacja i niskie stopy zachęcają do inwestowania i nawet jeśli generuje to spekulacyjne bańki to również generuje masę innowacji i dobrych biznesów, które w warunkach lokat z wysokim oprocentowaniem, albo obligacji skarbowych z wysokim zwrotem mają mniejszy dostęp do kapitału.
Rozumiem strach przed inflacją jak się ma słabą walutę taką jak PLN, ale jak ma się dolara to te obawy powinny być marginalne.
Coś co może się przydać nam wschodnim europejczykom - Sanas, software, który sprawia, że gubisz wschodni akcent i mówisz po angielsku w bardziej przystępny dla anglosasa sposób.
Guardian zadaje pytanie: “is AI technology helping marginalized people overcome bias, or just perpetuating the biases that make their lives hard in the first place?”
Pytanie oczywiście ciekawe, ale ja bym chętnie to przetestował.
Myślę, że jeszcze sporo fajnych innowacji w domenie “deep fake” nas czeka. Sam jestem angel inwestorem w startupie Respeecher, który działa w tej branży i skupia się na klonowaniu głosów, po to by zaoszczędzić na głosowych aktorach. Na przykład bierzesz głos taniego aktora i podmieniasz jego głos głosem Leonardo DiCaprio. Leo nie musi siedzieć wielu godzin w studio, żeby nagrać każdą kwestię po kilka razy, a studio oszczędza na jego stawce godzinowej.
Oczywiście każdą z wymienionych wyżej technologii można użyć do złych rzeczy i nie mam pojęcia jak sobie z tym w przyszłości poradzimy. Wyobraźcie sobie metodę “na wnuczka” gdzie złodziej rozmawia z Tobą głosem Twojego wnuczka.
Celebryci marnują zasoby; UFO istnieje?; Niepodległość Ukrainy /
Kim Kardashian, Kevin Hart i Sylvester Stallone łamią restrykcje związane z suszą w LA. Zużywali zdecydowanie za dużo wody. Przed chwilą było głośno o Taylor Swift i innych gwiazdach, które latają private jetami po burito do chipotle. Myślę, że Kim Kardashian nawet nie wie, że były jakieś ograniczenia, że była pewnie na wakacjach w Europie i jej menadżer domu podlał ogród kilka razy bo przecież jest susza i rośliny więdną. Myślę, że ze zmianą klimatu, coraz więcej będzie takich publicznych denuncjacji “wykroczeń ekologicznych” wśród ludzi znanych i bogatych, którzy rzeczywiście zużywają więcej zasobów niż przeciętny człowiek. Kary będą coraz bardziej dotkliwe, a społeczeństwa mniej skłonne wybaczać takie zaniechania.
Jak byłem dzieckiem to, chyba pod wpływem serialu Archiwum X, lubiłem czytać o UFO. Jak dorosłem to uznałem, że UFO to ściema. Jednak UFO jako temat ostatnio wraca i wraca w formule, której bym się nie spodziewał - rząd USA zaczął o tym więcej mówić.
Dwa lata temu Pentagon ujawnił filmy z UFO, filmy mało wyraźne, nie wiadomo do końca co na nich widać, są dziwne ale jeśli w ten sposób ujawniają nam się przybysze z innej planety to muszą być dość introwertyczni.
Teraz w jakimś raporcie agencja rządowa pisze: “cross-domain transmedium threats to the United States national security are expanding exponentially” a potem dodaje definicję, że “Temporary nonattributed objects, or those that are positively identified as man-made after analysis, will be passed to appropriate offices and should not be considered under the definition as unidentified aerospace-undersea phenomena”
Nie wiem co o tym wszystkim myśleć, ale witam przybyszy.
Ukraina świętuje Dzień Niepodległości. Mija 6 miesięcy odkąd Rosja napadła na Ukrainę. Ukraina dzielnie walczy, Rosja pokazała, że jest dużo słabsza niż nam się wydawało ale jednocześnie bardzo okrutna tak jak się spodziewaliśmy. Polska przyjęła mnóstwo uchodźców (przybyło 5,7M osób, wyjechało 3,8M) i dużym wysiłkiem wielu dobrych ludzi, udało się nam to wyzwanie udźwignąć. Mamy droższy gaz i droższe paliwo, mniej czołgów i broni niż na początku tej wojny, ale uzupełniamy.
Mam wrażenie, że ta wojna ma otrzeźwiający wpływ na Polskę. Chcemy mieć sprawną armię, mocne sojusze, niezależność energetyczną, silną gospodarkę, sprawne lokalne zarządzanie, postęp nie tylko z importu ale też generowany własnymi siłami intelektualnymi. Może to moje fantazje ale wierzę, że wyciągniemy właściwe wnioski z tej wojny.
Globalne spowolnienie; Disney dogania Netflixa; Przyszłość social media /
IMF rewiduje prognozę globalnego wrostu PKB z 6,1 na 3,2%. Gdy cały świat podnosi stopy procentowe, a w Chinach jest dziwnie to nie może być inaczej. Szybko przeszliśmy z czasu szybkiego wzrostu to czasu największego spowolnienia od 80 lat. Ta szybkość ma odzwierciedlenie też w tym w jakim tempie FED podnosił stopy procentowe w USA. Ruch w drugą stronę może być równie szybki i może tak właśnie będzie wyglądała post pandemiczna gospodarka - wahanie i histeria. Od wysokiej inflacji do deflacji.
Disney ma więcej subskrybentów od Netflixa. Jeszcze nie Disney Plus, ale do kupy różne streamingi od Disneya (Hulu i ESPN+). Ciekawi mnie bardzo przyszłość Netflixa, do tej pory zawsze podziwiałem ich klarowność strategiczną i dobre rozumienie czym są i czym nie są. Teraz wprowadzają gry i reklamy i trochę przestaję to rozumieć.
Instagram znowu odpalił kserokopiarkę. Tym razem próbują kopiować BeReal. Ciekawe jak dużo różnych pomysłów na dzielenie się wideo/fotkami można upchnąć w jednej aplikacji i jej nie zabić feature creepem? Fajnie, że to dla nas testują. NYTimes listuje inne problemy Facebooka.
Ben Thompson pisze o przyszłości social media i przedstawia taką drabinę rozwoju tego medium:
The Pre-Internet ‘People Magazine’ Era
Content from ‘your friends’ kills People Magazine
Kardashians/Professional ‘friends’ kill real friends
Algorithmic everyone kills Kardashians
Next is pure-AI content which beats ‘algorithmic everyone’